پسران تا چه سنی رشد می کنند؟

رشد در طول بلوغ اتفاق می افتد و در طولانی مدت، بنابراین زمان به پایان رسیدن آن را می توان دشوار دانست. ما توضیح می دهیم چه چیزی انتظار می رود و چگونه بدانیم که پسران احتمالا  چه موقع رشدشان را متوقف می کنند.

هر فرد با نرخهای متفاوت رشد می کند و بلوغ هم برای همه شروع می شود و هم به پایان می رسد. بلوغ می تواند از ۲ تا ۵ سال به طول انجامد، بنابراین پیش بینی زمان پایان آن همیشه آسان نیست.

بدن پسران در طول بلوغ تغییرات زیادی می کند. این تغییرات می تواند شرم آور یا گیج کننده باشد، اما این فرآیند برای همه اتفاق می افتد و می داند که انتظار چه چیزی می تواند کمک کند.

 

حقایقی در مورد زمانی که رشد پسران متوقف می شود:

 

اینکه چه مدت بلوغ طول می کشد بستگی به طیف وسیعی از عوامل دارد.

برای پسران، برخی شواهد وجود دارد که اضافه وزن یا چاقی به این معنی است که بلوغ احتمالا در سن بالاتر شروع می شود.

بلوغ برای پسران و دختران ۲ تا ۵ سال طول می کشد.

پسران معمولا حدود یک سال بعد از بلوغ شروع به رشد می کنند. این به این معنی است که پسران ممکن است قد کوتاه تر از دختران در یک سن مشابه برای ۱ تا ۲ سال باشند.

 

وقتی پسرها به طور کامل بالغ می شوند؟

 

بلوغ روند رشد و تغییر است که در بدن اتفاق می افتد به این دلیل که پسران بزرگ می شوند.

بلوغ برای همه متفاوت است و می تواند در هر سنی بین ۸ تا ۱۴ سالگی شروع شود. متوسط ​​سن برای نشان دادن اولین نشانه های بلوغ، حدود ۱۲ سال ، حدود یک سال پس از شروع بلوغ دختران است.

سریعترین میزان رشد معمولا ۱ تا ۲ سال پس از بلوغ آغاز می شود.

در حال رشد از نظر جسمی به یک بزرگسال ۲ تا ۵ سال طول می کشد. بیشتر پسران تا سن ۱۶ سالگی رشد می کنند و معمولا به طور کامل تا ۱۸ سالگی رشد می کنند.

 

ژنتیک چه نقشی در قد دارد؟

ژن های هر دو والدین در تعیین افزایش قد و رشد دختران و پسران نقش دارند. عوامل دیگری مانند رژیم غذایی ، سطح فعالیت و تغذیه مادر در دوران بارداری نیز بر قد تأثیر می گذارد.

روش میانگین والدین یکی از روش های پیش بینی قد کودک است . در این روش ، شما قد والدین را جمع می کنید ، و سپس عدد را بر ۲ تقسیم می کنید.

۲٫۵ اینچ به این عدد اضافه کنید تا قد پیش بینی شده برای یک پسر را بدست آورید. ۲٫۵ اینچ از این عدد کم کنید تا قد پیش بینی شده برای یک دختر را بدست آید.

به عنوان مثال ، پسری را با پدری ۷۰ اینچ و مادری که ۶۲ اینچ قد دارد در نظر بگیرید.

۷۰ + ۶۲ = ۱۳۲
۱۳۲/۲ = ۶۶
۶۶ + ۲٫۵ = ۶۸٫۵
قد پیش بینی شده پسر ۶۸٫۵ اینچ یا ۵ فوت ۸٫۵ اینچ قد خواهد بود.

اما این دقیق نیست. در پایان کودکان ممکن است به اندازه چهار اینچ بلندتر یا کوتاهتر از قد پیش بینی شده با این روش باشند.

 

شروع بلوغ و قومیت

 

تحقیقات بیشتر در مورد سن شروع بلوغ در دختران از پسران وجود دارد. با این حال، مطالعه ای توسط آکادمی پزشکی کودکان ایالات متحده نشان می دهد که پسران آفریقایی-آمریکایی احتمالا شروع بلوغ زودرس تری از پسران اسپانیایی یا قفقاز را شروع می کنند.

عوامل ژنتیکی چیست؟

ژن ها نقش مهمی را ایفا می کنند، قد والدین نشانگر خوبی است که شخص چه قدر قد می کشد.

 

یک راه برای پیش بینی تقریبی قد یک پسر تا چقدر افزایش می یابد:

 

قد مادر و پدر را جمع کنید

این عدد را به ۲ تقسیم کنید

به این عدد ۶٫۵ سانت اضافه کنید

این محاسبه تقریبی است و به طور کلی امکان پیش بینی دقیق قد وجود ندارد. با این وجود، رشد منجر به دنبال کردن یک منحنی می شود، بنابراین اگر فرد در طول دوران کودکی مرتبا بر روی یک منحنی در یک منحنی قرار می دهد، ممکن است مسیری را که خط احتمالا در نهایت به آن می رسد، پیگیری کند.

بیماری های مزمن مانند آرتریت شدید و شرایط ژنتیکی، مانند سندرم داون، می تواند موجب کوتاهی فرد در بزرگسالی شود.

 

متوسط ​​قد در پسران

 

آیا پسران با سرعتی متفاوت از دختران رشد می کنند؟

پسران و دختران به گونه های مختلف رشد می کنند. پسران در دوران کودکی تمایل دارند با سرعت بیشتری رشد کنند. به طور متوسط ​​، پسران نیز بلندتر از دختران هستند. به همین دلیل پزشکان از نمودارهای رشد جداگانه برای دختران و پسران استفاده می کنند تا رشد را در طول زمان اندازه گیری کنند.

صدکی که کودک شما در آن قرار می گیرد به اندازه قوام مهم نیست. به عنوان مثال اگر فرزند شما از صدک ۴۰ به ۲۰ کاهش یابد ، پزشک وی ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین علت زمینه ای توصیه کند.

 

چه عواملی باعث تأخیر رشد می شود؟

دلایل بسیاری برای تاخیر در رشد وجود دارد ، از جمله:

شرایطی که بر تیروئید تأثیر می گذارد
هورمون های رشد
سطح انسولین
هورمون های جنسی
سندرم داون و سایر اختلالات ژنتیکی
پسران دارای اضافه وزن و چاقی تمایل دارند نرخ رشد کمتری داشته باشند. همچنین سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند رشد را به تأخیر بیندازد.

تاخیر در رشد ممکن است در دوران نوزادی بیشتر قابل توجه باشد ، به همین دلیل رعایت برنامه ویزیت های مناسب کودک بسیار مهم است . در هر ویزیت ، متخصص اطفال کودک شما رشد را پیگیری می کند. که به پزشک امکان می دهد فوراً مشکلی را تشخیص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *